fara bariere
fara bariere
fara bariere
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

fara bariere

Discutii diverse cu dascali, prieteni, parinti, elevi actuali, fosti si viitori ai prof.inv.primar Ionela Sabo
 
PortalPortal  AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Am invatat intr-o viata....

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 80
Stelute : 153
Data de inscriere : 04/11/2012
Varsta : 47

Am invatat intr-o viata.... Empty
MesajSubiect: Am invatat intr-o viata....   Am invatat intr-o viata.... I_icon_minitimeLun Noi 05, 2012 12:13 pm


Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca Tot ce poti face este sa fii o persoana iubita. Restul… depinde de ceilalti.
Am invatat ca oricat mi-ar pasa mie Altora s-ar putea sa nu le pase.
Am invatat ca dureaza ani sa castigi increderea Si ca doar in cateva secunde poti sa o pierzi.
Am invatat ca nu conteaza CE ai in viata Ci pe CINE ai.
Am invatat ca te descurci si ti-e de folos farmecul circa 15 minute Dupa aceea, insa, ar fi bine sa stii ceva.
Am invatat ca nu trebuie sa te compari cu ceea ce pot altii mai bine sa faca Ci cu ceea ce poti tu sa faci.
Am invatat ca nu conteaza ce li se intampla oamenilor Ci conteaza ceea ce pot eu sa fac pentru a rezolva.
Am invatat ca oricum ai taia Orice lucru are doua fete.
Am invatat ca trebuie sa te desparti de cei dragi cu cuvinte calde S-ar putea sa fie ultima oara cand ii vezi.
Am invatat ca poti continua inca mult timp Dupa ce ai spus ca nu mai poti.
Am invatat ca eroi sunt cei care fac ce trebuie, cand trebuie Indiferent de consecinte.
Am invatat ca sunt oameni care te iubescDar nu stiu s-o arate.
Am invatat ca atunci cand sunt suparat am DREPTUL sa fiu suparat Dar nu am dreptul sa fiu si rau.
Am invatat ca prietenia adevarata continua sa existe chiar si la distantaIar asta este valabil si pentru iubirea adevarata.
Am invatat ca, daca cineva nu te iubeste cum ai vrea tuNu inseamna ca nu te iubeste din tot sufletul.
Am invatat ca indiferent cat de bun iti este un prieten Oricum te va rani din cand in cand – iar tu trebuie sa-l ierti pentru asta.
Am invatat ca nu este intotdeauna de ajuns sa fii iertat de altii Cateodata trebuie sa inveti sa te ierti pe tine insuti.
Am invatat ca indiferent cat de mult suferi, Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta.
Am invatat ca trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea Dar ca TU esti responsabil pentru ceea ce devii.
Am invatat ca, daca doi oameni se cearta, nu inseamna ca nu se iubesc Si nici faptul ca nu se cearta nu dovedeste ca se iubesc.
Am invatat ca uneori trebuie sa pui persoana pe primul loc Si nu faptele sale.
Am invatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru Si pot vedea ceva total diferit.
Am invatat ca indiferent de consecinte Cei care sunt cinstiti cu ei insisi ajung mai departe in viata.
Am invatat ca viata iti poate fi schimbata in cateva ore De catre oameni care nici nu te cunosc.
Am invatat ca si atunci cand crezi ca nu mai ai nimic de dat Cand te striga un prieten vei gasi puterea de a-l ajuta.
Am invatat ca scrisul, ca si vorbitul Poate linisti durerile sufletesti.
Am invatat ca oamenii la care tii cel mai mult Iti sunt luati prea repede…
Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama Unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani oamenii si a-ti sustine parerile.
Am invatat sa iubescCa sa pot sa fiu iubit.

Octavian Paler _ Povestiri de suflet
Sus In jos
https://farabariere.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 80
Stelute : 153
Data de inscriere : 04/11/2012
Varsta : 47

Am invatat intr-o viata.... Empty
MesajSubiect: Re: Am invatat intr-o viata....   Am invatat intr-o viata.... I_icon_minitimeLun Noi 12, 2012 3:24 am

Risti?

Râzând,
Rişti să pari nebun.
Plângând,
Rişti să pari sentimental.
Întinzând o mână cuiva,
Rişti să te implici.
Arătându-ţi sentimentele,
Rişti să te arăţi pe tine însuţi.
Vorbind în faţa mulţimii despre ideile şi visurile tale,
Rişti să pierzi…
Iubind,
Rişti să nu fii iubit la rândul tău.
Trăind,
Rişti sa mori…
Sperând,
Rişti să disperi,
Încercând măcar,
Rişti să dai greş…
Dar dacă nu rişti nimic,
Nu faci nimic,
Nu ai nimic,
Nu eşti nimic.

(Risti?, de Rudyard Kipling)
Sus In jos
https://farabariere.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 80
Stelute : 153
Data de inscriere : 04/11/2012
Varsta : 47

Am invatat intr-o viata.... Empty
MesajSubiect: Re: Am invatat intr-o viata....   Am invatat intr-o viata.... I_icon_minitimeLun Sept 30, 2013 3:15 am

Intr-o toamna


Dintre frunze galbioare
Furnica privi spre soare;
Sufland nasul in batista,
Spune, ravasita, trista:

Soare, cand te-ai micsorat?
Pasari dragi, unde-ati plecat?
Cerule te-ai tulburat ...
Voi frunze, cand ati picat?

Uff! ceva cam banuiesc,
Dar am teama sa rostesc!
Si tot sper in sinea mea,
Ca poate, nu e asa!

Soarele a priceput
Si spune posomorat,
Incet, cu chipul mahnit;
De abia l-a auzit:

- Fugi furnico si te-ascunde
Ca n-or mai fi zile blande!
Ai muncit o vara-ntreaga
Adaposteste-te-n graba!

Insa harnica de ea,
Nu prea poate ca sa stea:
- Am vazut o boaba mica
S-o ignor? ... Sunt o furnica!

(Aurora Luchian Vaslui)

Sus In jos
https://farabariere.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Am invatat intr-o viata.... Empty
MesajSubiect: Re: Am invatat intr-o viata....   Am invatat intr-o viata.... I_icon_minitime

Sus In jos
 
Am invatat intr-o viata....
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Am inceput o noua etapa din viata de scolar,clasa 1 a

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
fara bariere :: Discutii generale :: Zona libera, bun-venit la un ceai :: clasa I A, 2012-2013,"Puisorii"-prof.inv.primar Ionela Sabo-
Mergi direct la: